Fantasya.cz – Adéla Kolářová

Zuzana Strachotová svou knihou musí snad každému pochybujícímu čtenáři zbořit předsudky o tom, že čeští autoři psát fantasy neumí.

Devět dní už na první pohled říká, že se věnuje již stokrát zpracovanému námětu, a i když to tak zpočátku opravdu je, velmi brzy si čtenáři uvědomí, že se autorka chopila tématu úplně jinak, než by čekali. Hned od seznámení s anotací se dá vzhledem k hlavním hrdinům předpokládat, že je kniha napumpována romantikou, ale i přesto, že tomu tak skutečně je, se Devíti dní rozhodně nemusí bát mužští čtenáři nebo ženy, které romantice moc neholdují. Autorka totiž dokázala perfektně vystihnout atmosféru postapokalyptického světa, ve kterém jde převážně o přežití a víru, takže to s vykreslováním romantické linky nijak nepřehání a zvládá ji psát tak, že každého přesvědčí o tom, že do příběhu patří, a ještě tam navíc dokonale pasuje.

Největší prostor v knize bezpochyby dostaly akční scény, které začínají rovnou v první kapitole, a až do poslední stránky neskončí. Děj na správných místech graduje a nedává čtenáři možnost se třeba i jen na minutu nudit. Největší pochvalu si určitě zaslouží dokonale popsané bojové scény, kterých je v knize nespočet a které jsou popsány tak detailně a precizně, že si je každý bez problému dokáže představit a každému… číst více


Chrudimka.cz – Eva Štefíková

Autorčin styl psaní předčí mnohé zahraniční autory.

V knize je opravdu hodně akce, takže se nudit nebudete. A během čtení se budete pomalu seznamovat s pravidly a okolím, ve kterém naši dva hlavní hrdinové žijí. Musím uznat, že se autorka podařeně vyhýbala zbytečnostem, takže v knize nejsou žádná hluchá místa, která čtenáře mnohdy nudí. Prostě je to opravdu pořádný příběh od začátku do konce. Já osobně jsem ho četla s obrovským nadšením.

Autorčin styl psaní předčí mnohé zahraniční autory. Prostředí, boje, různé události jsou naprosto originální a dokonale vykreslené. A myšlenka světa, kde vládnou bláznivý kněží a Růžová bouře se mi moc líbí. V knize se objeví románek, ale není na něj kladen tak velký důraz, i když něco málo změní. Kdyby ano, spíš by kniha spadala už do jiného žánru a to by jí podle mě dost uškodilo…. číst více


Blog Knižní svět

Devět dní je opravdu promyšlená a důkladně připravená kniha nejenom pro milovníky postapokalyptických románů.

Tako kniha pro mě byla příjemným překvapením. Už od první stránky na Vás dýchne akční atmosféra, která Vás doprovází až do konce poslední stránky. V každé kapitole se neustále něco děje a Vy jen přemýšlíte, co dalšího si pro Vás autorka připravila. Toužíte po dalších informacích a od čtení se nechcete odtrhnout.

Co mě na knize hned na začátku příjemně překvapilo, byl styl, kterým autorka psala svůj příběh. V knize se nejvíce dočkáte popisu akcí, situací a prostředí, než přímé řeči (kterou zde uvidíte opravdu jen občas). To mi přišlo jako vítaná změna oproti jiným dnešním knihám.

Díky častým popisům můžeme totiž lépe pochopit myšlenkové pochody našich hlavních postav a lépe… číst více

Hodnocení: 90%

 


Blog Knižní deníček

Celá kniha má hlavu i patu, má skvělou myšlenku, dobře propracovaný svět a sympatické hrdiny.

Devět dní je skvělá dobrodružná kniha, kniha s postapokaliptyckou zápletkou, kde se bojuje téměř na každé stránce. Bojujeme proti sobě navzájem, bojujeme sami se sebou a bojujeme za skutečný život. Zuzce Strachotové se povedlo napsat knihu, která svého čtenáře uhrane a vtáhne do děje hned prvními stránkami. Aspoň u mě se jí to povedlo.

Skvěle vykreslila charaktery jednotlivých postav a dokonale popsala každý boj, který… číst více

Hodnocení: 80%

 


Blog SeaBook

Zuzana Strachotová se ujala již milionkrát zpracovaného námětu, ale udělala z něj něco naprosto nového.

Svět, který stvořila mě uchvátil. S tím souvisí i to, že kniha byla alespoň pro mě svým světem strašidelná. Proč? Byla až moc reálná. Po dočtení mi připadalo, že jsem podobný příběh už někde četla/viděla/slyšela. A pak mi to došlo… Člověk, který do detailu zmanipuloval život všech lidí pod sebou i nad sebou, vyhladil ,,zbytečné” či nevyhovující obyvatelstvo, mučil a zabíjel nevinné a v neposlední řadě měl pod kontrolou úplně všechny a všechno. Co Vám to připomíná?

Zpět ke knize.
Jak už jsem zmínila, autorka se námětu chopila opravdu nečekaně.Při každém vašem odhadu jste na 100% jistí, že je správný, otočíte stránku a BUM! Vedle jak ta jedle. Nemyslete si ale, že vás překvapení čeká jen na konci. Budete překvapování od první do poslední stránky. Autorka si vás nastaví do místa, kde chce, abyste byli. Abyste toho nevěděli málo, ale ani příliš. Abyste příběhu rozuměli, ale chtěli více. Zároveň vám nikdy nic nenaservíruje jen tak pod nos, proto je vaše touha uspokojována postupně.

Vy si díky tomu nejen lámete hlavu, ale napětí ve vás nekontrolovatelně stoupá společně s láskou, kterou nedokáže potlačit. Nikdy neodhadnete autorčin další tah. V této knize je všechno jinak. Devět dní se vymyká zajetým kolejím, a proto působí tak reálně.

Postavy. Další překvapení.
Nečekejte dva klasické hrdiny. Muže ze strany zla a ženu ze strany dobra. Ti se samozřejmě střetnou úúúplnou náhodou, zamilují se do sebe a muž ze strany zla přejde na stranu dobra a bla, bla, bla…NE! Díky nim příběh, svět a samotnou Citadelu vidíme z… číst více

Hodnocení: 100%

 


Blog Malouše svět knih

Každé slovo od začátku do konce jsem hltala a nemohla uvěřit, že tohle napsal někdo stejné národnosti!

Co se týče popisné a dějové stránky knihy, tak tady nemám jedinou výtku. Autorka zvolila velmi detailní popisy všeho, nač si vzpomenete, avšak naštěstí tím nesklouzla k otravným vycpávkám děje. Samotná dějová linka byla prostě boží! Dlouho jsem nezažila tak živý a dějově bohatý příběh jako byl tento. A ta čtivost! Jakmile jste začali číst, nebyla šance, že byste si byť jen odskočili na WC a knihu tudíž odložili. Dokonce jsem po dočtení zapřemýšlela, zda se mi některá kapitola líbila méně či se v knize nacházela nějaká hluchá či nudná místa a prostě nic!

V poslední době se mi často stávalo, že jsem si skoro žádnou postavu nezamilovala a s chutí bych ji nechala zamordovat. Tak tady tomu tak rozhodně nebylo! Seru i Leeho jsem si neskutečně oblíbila pro jejich různorodé povahy a samotný vývoj charakterů k lepšímu. Ze Sery se stala mnohem silnější a statečnější žena a Lee se ukázal konečně v tom lepším světle, kde vládne svědomí a rozum. Jejich vtipné narážky, urážky a romantické jiskření dokázaly prosvětlit můj den. Co se týče toho zamordování, tak ano, například takového Otce Představeného bych hned předhodila vlkům a nejen jeho!

O velké množství záhad a tajemství zde rozhodně nouze nebyla. Některá se vysvětlila či jste na ně během ubývajících stránek přišli sami. Na druhou stranu se některá bohužel ani po poslední straně nevyjasnila a já si teď kladu jednu neodbytnou otázku stále a stále dokola a to: „Kde je sakra pokračovaní?” Opravdu je to k pláči, jak mě autorka dokázala zničit pomocí několika tajuplných nejasností a já neustále musím přemýšlet, zda… číst více

Hodnocení: 100%


Ondřej Mergl

Neustálé jiskření, jak na úrovni bojové, tak i romantické, dodávalo knize obrovskou šťávu.

Hned od začátku se kniha veze na vlně akce a napětí, obzvlášť jsem ocenil bojové scény jako vystřižené z hollywoodských trháků. Na proti tomu nepříliš důvěryhodně působilo přežívání značných zranění, kde by hlavní hrdince mohla i kočka se svými devíti životy závidět.

Co mi velice sedělo byla chemie mezi ústředním párem, zvláště ve chvíli, kdy spolu museli přežít v jedné jeskyni. Neustálé jiskření, jak na úrovni bojové, tak i romantické, dodávalo knize obrovskou šťávu. Jsem rád, že kniha v druhé polovině nespadla do přílišného politikaření mezi frakcemi, ale opět nabídla pořádnou dávku vystřílených nábojů i dalších dramatických situací.

Celkově lze i říci, že kniha poskytuje čtenáři určitý soubor morálních poučení do života a snaží se předejít možnému apokalyptickmu scénáři, který by naší civilizaci mohl teoreticky hrozit. Mně osobně se tedy tato elektronická kniha zrovna trefila do noty, obdivuji mladou českou autorku, že zvládla něco tak nabušeného a pokud vyjde někdy pokračování, rád si ho přečtu.

Hodnocení: 80%


Blog Boook-planet

Nadějná hvězdička české spisovatelské scény je tady!

Devět dní je strhujícím úvodním dílem postapokalyptické série české autorky Zuzany Strachotové. Jedná se vlastně o její prvotinu. Musím říci, že nejsem velkým příznivcem dystopií, respektive alternativních poválečných světů, jenž si prošly určitou katastrofou. Již dříve jsem přečetla opravdu nespočet knih s touto tématikou, ale v současné době se najde jen hrstka děl z tohoto žánru, která by mě dokázala něčím opravdu překvapit! Většinou se totiž jedná o tuctová a ničím nezajímavá témata, která se opakují stále dokola. Proto jsem byla k této novince poměrně skeptická. A víte vy co, Zuzana Strachotová mě dokázala přesvědčit o opaku a já si čtení vážně užila!

Vytvořila totiž velice originální prostředí, které se v ničem nepodobalo tuctovým stereotypům. Velkým plusem jsou… číst více

Hodnocení: 90%

 


Blog Books are my life

Ukázalo se totiž, že i mezi dystopiemi se najde skutečně kvalitní čtení!

Co mě ovšem dostalo nejvíc? Jednoznačně do detailu propracované intriky kněžské vlády Citadely, ale také Rady Povstalců. Můžete si lámat hlavu jak chcete, ale do téhle mocenské hry je vtaženo tolik osobností s různými zájmy, že nemáte ani nepatrnou šanci předvídat, co by se asi tak mohlo stát. A konec vás dostane, to vám můžu slíbit. Třešničkou na dortu už může být snad jen skvěle propracovaný dystopický svět, který autorka vytvořila úplně z ničeho. Najdete tu zajímavé záhady a odlišnosti, které vám nasadí brouka do hlavy, ale zároveň… číst více

Hodnocení: 90%

 


Blog Knižní svět RC

Už při prvním pohledu na knihu budete tušit, že to bude něco.

V knize Devět dní můžete sledovat srážku dvou světů – obrovský fanatismus versus osobní svoboda. Sama za sebe můžu říct, že se jedná o velkolepou podívanou. Některé scény si dokonce můžeme prohlédnout z pohledů obou aktérů, jež mají odlišné pohledy na svět.

Zároveň se při čtení téměř nebudete nudit, protože na vás bude autorka chrlit jednu akci za druhou a dokonce vás i ve většině případů obehraje v tom, že se děj knihy bude odehrávat úplně jiným směrem, než budete čekat. I když sem tam se najdou okamžiky, které jsou naprosto očekávatelné, ale vzhledem ke zbytku knihy se jedná pouze o malý detail.
A pokud vás ještě tohle všechno nepřesvědčilo o tom, že byste se do knihy měli pustit, prozradím ještě jednu věc – ten konec! Naprosto super, nebudete se od jeho čtení moct odtrhnout. Už kvůli tomu si musíte příběh Sery a Leeho přečíst, tedy, za předpokladu, že vám nestačí spousta akce, obrovská čtivost, napětí a… číst více

Hodnocení: 80%